Jaki blat łazienkowy wybrać? 

Blat łazienkowy to element wyposażenia, który musi być niezwykle wytrzymały. Jest on narażony na ciągłe zabrudzenia i dużą wilgotność. Idealny blat łazienkowy powinien się łatwo i szybko czyścić. Jaki materiał będzie się najlepiej nadawał na blat łazienkowy?

Blat w łazience pełni wiele funkcji. Jest zarówno elementem dekoracyjnym, jak i funkcjonalnym. Najpopularniejsze blaty łazienkowe są zazwyczaj wykonane z drewna lub kamienia. Czy to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie i jakie jeszcze opcje mamy do wyboru?

Klasyka, czyli drewniany blat

Wielu ludziom wydaje się, że drewno nie będzie odpowiednim materiałem do zastosowania w łazience. Jednak wręcz przeciwnie, dobry gatunek drewna, który zostanie odpowiednio zabezpieczony, świetnie sprawdzi się w łazience. Taki blat będzie nie tylko odporny na wilgoć, ale i wytrzymały. Posłuży nam więc przez lata, bez konieczności wymiany na nowy. Aby blat wyglądał dobrze jak najdłużej, warto go konserwować specjalnym olejem lub lakierem. Takie produkty mocno wnikają w głąb drewna, przedłużając trwałość. 

Świetnym pomysłem jest zastosowanie w łazience drewna pochodzącego z egzotycznych gatunków drzew, np. cedru lub teku. Nada to pomieszczeniu niepowtarzalnego, wakacyjnego charakteru.

Odrobina luksusu – blaty kamienne

Kamienne blaty kojarzą się z ciężkim i drogim materiałem, więc automatycznie nadają łazience elegancji. Warto jednak pamiętać, że kamienne blaty są przede wszystkim wytrzymałe. Zaletą kamienia jest również fakt, że ten materiał nie pochłania wilgoci – nie musimy martwić się, że łazienkowa wilgoć zniszczy blat. 

Decydując się na kamienny blat należy jednak mieć na uwadze, że niektóre rodzaje kamieni, np. odmiany marmuru, należy pokryć specjalnym impregnatem, aby nie zmieniły koloru wskutek działania wody. 

Płytki zamiast blatu?

Prostszą i tańszą alternatywą dla blatów drewnianych i kamiennych, jest wyłożenie blatu łazienkowego płytkami. Zazwyczaj naklejane są one na stelaż, który jest wykonany z betonu lub płyt kartonowo-gipsowych. 

Takie rozwiązanie pozwala na dużą swobodę w zakresie wyboru kolorów i wzorów płytek – kamienie oraz drewno oferują węższy wachlarz możliwości. Zaletą płytek jest również ich odporność na wilgoć i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. 

Laminat, a może szkło?

Dla osób, które marzą o drewnianym lub kamiennym blacie, jednak jest on dla nich niedostępny cenowo, świetnym rozwiązaniem może okazać się wybór laminatu przypominającego te materiały. Laminat nie będzie jednak tak trwały jak drewno czy kamień i należy o tym pamiętać. 

Wiele osób aranżując łazienkę decyduje się na zamontowanie szklanego blatu, który co prawda prezentuje się niezwykle elegancko i jest trwały, ale może być trudny do utrzymania w czystości. Na szkle bowiem łatwo pojawiają się zacieki, które wymagają praktycznie codziennego sprzątania. 

Jak widać, wybór materiałów nadających się na blat łazienkowy jest spory. Decydując się na blat łazienkowy należy jednak mieć na względzie łatwość utrzymania go w czystości oraz trwałość. 

(0)